Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclis Başkanı Vasif Talibov’un sağlık hizmetlerinde atılım politikası doğrultusunda sistemlerini modernleştiren Nahçıvan bölgesindeki hastaneler, 25 yılı aşkın süredir yazılım sektöründe teknoloji üreten Talya Bilişim‘in geliştirdiği Medisoft Hastane Otomasyonu’nu tercih etmeye devam ediyor.

Nahçıvan’da 4 hastanede aktif olarak kullanılan Medisoft, son olarak açılışı Talibov tarafından gerçekleştirilen Kengerli Rayon Hastanesi’nde de kullanılmaya başlandı. Medisoft’un yıl sonuna kadar Nahçıvan’da altı hastanede daha kullanılması planlanıyor. Hastanenin açılışında Medisoft entegrasyonunu ve Azerice çeviriyi inceleyerek beğenen Talibov, görüşlerini hastane yönetimiyle de paylaştı. Hastane otomasyonunda bütünleşik çözüm Türkiye genelinde 200’den fazla hastanede kullanılan Medisoft Hastane Otomasyonu’nda medikal, finansal ve idari süreçlerin tamamının takibini sağlayan ve entegre çalışan 33 modül bulunuyor, esnek yapısı sayesinde başka bir yazılıma ihtiyaç kalmadan sağlık kuruluşunun yapısına uyum sağlıyor.
Medisoft HBYS’de medikal bölümlerden gelen bilgiler eş zamanlı olarak muhasebe programına da yansıyor. Bu sayede muhasebe programına ayrıca bilgi girişi ya da aktarma yapmaya gerek kalmıyor. Medisoft zamandan tasarruf sağlarken, hata olasılığını sıfıra indiriyor. Yapılan bir işlemde kullanılan bir ürün aynı anda stoktan düşüyor, muhasebede mali tablolara yazılıyor, doktora hakediş oluşturuluyor, eczaneye talep fişi
gönderiliyor, hasta dosyasına kayıt yapılıyor ve uygulamayı yapan kişiye iş emri gönderiliyor. Bir sağlık işletmesinin hasta kaydından laboratuvar tetkiklerine, stoklarından doktorların hakedişlerinin hesaplanmasına kadar tüm birimlerini kontrol edebilecek kapsamda 33 farklı modülden oluşan Medisoft, bilgisayar programlarına aşina olmayan personel tarafından bile birkaç saat içinde kullanılabiliyor.